Мария Петкова от Фондация Лале откри церемонията и говори за значението на доброволците и техните усилия, за доброволчеството като висша форма на демокрации в която „всеки ден, всяка седмица хиляди доброволци в България с усилията, времето, волята и уменията си показват на практика какво и как трябва и може да се направи, за да живеем по-добре. Това са хората, които не чакат, а търсят, които не критикуват, а правят нещата, които не се чувстват сами и безпомощни, а които споделят възможности и помагат в инициатива за децата и младите хора, възрастните, животните, дърветата, птиците.“
Президентът Росен Плевнелиев поздрави доброволците в България с думите „Аз съм един от вас, с вас съм със сърцето си, с мисълта си с действията си. Кое друго, ако не доброто има смисъл. Още повече, когато е трудно и тежко. Когато хората са притеснени, тогава идва времето на смелите, времето на доброволците, на тези, които знаят, че зависи от тях, които вярват, че зависи от тях, идва времето на тези, които са убедени, че България я чака светло бъдеще, че българският народ може сам да изкове тези светли бъднини и, че народът това сме ние.“ Той говори за силата на доброволчеството и включването на все повече подадени ръце и все повече българи в доброволчески дейности. „Вие сте за пример, идвате от цялата България, но всеки един от вас е пример - с добрината, която излъчва, с ръката която подава, със смисъла, който търси и с активната позиция, която има. Благодаря ви от все сърце, оставам с вас!“ завърши президентът Плевнелиев.
Момчил Пандев от Национално музикално училище „Л. Пипков” изпълни Прелюд-фантазия от Гаспар Касадо като поздравление към участниците и гостите на церемонията.
Председателят на УС на НАРД Ренета Венева разказа за инициативите, номинирани в конкурса Доброволческа инициатива тази година. „Много ценно е, че всяка четвърта номинация идва от много малко населено място, от различни села в България, повечето номинирани дейности са на нови организации и доброволчески групи, които сега се осмеляват да се заявят.“ Тя сподели и друга добра новина - вече има доброволци на 5-6 годишна възраст, заразени още от семейството, от детската градина. Ренета Венева припомни, че доброволците не работят за пари, но имат нужда от отношение и организациите, които ползват доброволци, очакват закон за доброволческия труд, система за оценяване на уменията, които всеки човек придобива в доброволчество.
Мария-Тереза Карагеоргиева и Антония Мирчева, ученички в Националното музикално училище „Л. Пипков” повдигнаха още повече настроението в залата с изпълнение на Соната за две флейти от Георг Фридрих Телеман.
В най-вълнуващата част от церемонията членовете на журито обявиха наградите. Анета Милкова, член на Управителния съвет на Българска национална телевизия, Алексей Лазаров, главен редактор на вестник Капитал и Огнян Златев, ръководител на Представителство на Европейската комисия в България ще оценят представените инициативи по резултати, значение за хората в общността; брой и характеристики на участниците; значение на инициативата за развитието на екипа на организацията и доброволците; финансова ефективност.
Огнян Златев започна с това, че „Много е важно в такива дни на глобални турболенции да не забравяме най-човешкото в себе си. Именно това е нещото, което кара доброволците да правят това, което правят.“ Той покани доброволците в инициатива „Гласът на децата“ на Сдружение „Бъдеще за децата” Казанлък за да получат наградата. Мария Гинева, директор на организацията и група ученици разказаха за дейността си за стимулиране на активно гражданство и възпитаване на социално отговорно поведение сред младите хора и опазване на околната среда. Доброволци от НГПИД „Акад.Дечко Узунов“ са подготвили презентация за опазването на околната среда със снимки на места в града, където хората са замърсили и унищожили природата. Те сами са се свързали с директори на други училища в града и представили темата и инициативата си за почистване на три детски площадки и боядисването на съоръженията. Младежите са направили плакати и брошури с информация за предстоящите дейности. Заедно с жители на Казанлък са почистили и боядисали площадките. Много деца са научили за проблемите в екологията благодарение на своите връстници -доброволци. Три детски площадки в Казанлък са обновени и почистени от ученици от 5 училища. Квартални пространства, в които играят малки деца са облагородени. Сдружение „Бъдеще за децата” работи с подготвени 16 нови доброволци, които се ангажират с инициативи и каузи на организацията.
Алексей Лазаров започна така “Следващата наградена организация работи в една доста популярна тема, макар напоследък да не се свърза с добро у нас – темата за бежанците. Политическият популизъм позволи на предразсъдъците да изместят човещината от темата за бежанците, а организацията, която награждаваме днес прави точно обратното. Тя се завръща към това да помага на бежанците да се ориентират по-добре в града ни, помагат им в ежедневния живот, при среща си институции, в справянето в този труден момент от живота им.“
Емануил Паташев и група доброволци от инициативата „Ментори – приятели“ на Каритас София разказаха за работата си за интегриране на получили закрила и установили се в София бежанци чрез редовни срещи с български ментори в града. Това включва бежанци от всички националности, пол, възрасти и религии, които вече не живеят в центровете за временно настаняване. Провеждани са периодични срещи на менторите (минимум 4 часа седмично) с бежанци, като акцентът е върху комуникация на български език и взаимно опознаване и приемане на социални и културни различия. През тази година инициативата се провежда за трети път през есента, след реализирани две групи в периода май-юли 2016 и април-август 2016. Десетки бежанци в София вече говорят много по-добре български език. Множество бежанци в града вече имат значително по-широк кръг социални контакти, сред които български ментори и техните приятели. Екипът от доброволци на „Каритас София“ се обогати с много нови хора.
Анета Милкова представи инициативата „Когато станем 100 000 ще посадим гора“ на Фондация „77“. „Заслужавате нашето възхищение, защото посвещавате времето си в името на някой друг. А специалното в тази инициатива е от това, че са ангажирани толкова много деца в ранна възрасти, над 10 000 деца в детски градини и домове са участвали в засаждането на над 20 000 дръвчета. Това е прекрасна възможност те да се научат преди всичко да бъдат добри хора“, каза тя.
Никола Рахнев, инициатор на кампанията разказа за засаждане на нови дървета за България с участието на доброволци и основно много деца и млади хора. В рамките на 8 масови залесявания с участие на над 1 000 човека са засадени над 14 000 нови дървета, 205 залесявания в детски градини, училища и домове с участието на близо 10 000 деца и засадени 20 500 дървета след проведена игра: http://gorata.bg/vote. Взет е „Разсадник на мечтите“ - 36 декара изоставен държавен горски разсадник, в който се рекултивират и произвеждат фиданки за подаряване; дарени и засадени много дървета по различни други начини. Общо от 2011 г. до сега са засадени 125 000 дървета с участието на близо 20 000 човека.
Екипите и доброволците от отличените инициативи се снимаха с Президента на Република България Росен Плевнелиев, членовете на журито и организаторите на конкурса.
В края на церемонията присъстващите отдадоха признание на всички доброволци в България с продължително ръкопляскане.
Тази година 51 инициативи на доброволци, реализирани в градове и села се състезават за наградите Доброволческа инициатива 2016. Конкурсът беше обявен Фондация Лале и Националния алианс за работа с доброволци за шеста поредна година и беше отворен за организации и групи, които през настоящата година са организирали доброволческа инициатива, без значение на място и време на реализация, цел и начин на организация, източници на финансиране, брой и възраст на доброволците.
Медийно отразяване: